Oddział Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej, Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej UM

Oddział Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej, Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej UM

Dysponujemy:

22 łóżkami na oddziale dla dorosłych oraz 15 łóżkami na oddziale dziecięcym, w tym 2 łóżeczkami niemowlęcymi.
Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem w kierunku zmian przed i nowotworowych. Wykonujemy biopsję diagnostyczną, zabiegi elektrokoagulacji, kriochirurgii, chirurgię zmian skórnych oraz prowadzimy terapię fotodynamiczną.

 • Na oddziale dla dorosłych leczone są: łuszczyca, AZS, choroby pęcherzowe, choroby alergiczne, osutki polekowe, choroby wenerologiczne, nowotwory skóry
 • Na oddziale dziecięcym leczone są: łuszczyca, AZS, łysienie plackowate, choroba Duhringa, mastocytoza, pokrzywka, osutki polekowe. Wykonywane są zabiegi: fototerapii UVB NB, kriochirurgia, elektrokoagulacja, zabieg ostrzykiwania zmian skórnych triamcynolonem, łyżeczkowanie zmian skórnych.

Pracownia fototerapii

Fototerapia to nowoczesna metoda leczenia: łuszczycy, przyłuszczycy, atopowego zapalenia skóry, bielactwa, trądziku i innych chorób zapalnych skóry. Fototerapia polega na leczniczym naświetlaniu całego ciała lub wybranych okolic skóry wyselekcjonowanym pasmem promieni ultrafioletowych. Posiadamy w naszym centrum nowoczesną kabinę do naświetlań N-Line311nm/PUVA i system terapeutyczny CP-4 PUVA.

W obrębie nadfioletu rozróżniamy promieniowanie:

 • UVA długość fali 320-400 nm
 • UVB długość fali 290-320 nm
 • UVC długość fali 100-290 nm
Wskazania do leczenia UVB:
 • łuszczyca
 • atopowe zapalenie skóry
 • inne rodzaje wyprysku włącznie z wypryskiem dłoni
 • wielopostaciowe osutki świetlne
 • świąd przewlekły
 • bielactwo
 • przyłuszczyca
 • ziarniak grzybiasty (wczesne stadium).

Wskazania do leczenia PUVA:

 • łuszczyca
 • krostkowica dłoni i stóp
 • atopowe zapalenie skóry
 • odporny na leczenie wyprysk dłoni
 • chłoniak skóry z limfocytów T – ziarniak grzybiasty
 • bielactwo
 • rozległy liszaj płaski
 • choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (GVHD) - postać przewlekła ze zmianami skórnymi
 • rozległy ziarniak obrączkowaty
 • świerzbiączka guzkowa
 • przyłuszczyca
 • wielopostaciowe osutki świetlne.

W przypadku leczenia łuszczycy fototerapią 85 % chorych na łuszczycę reaguje na UVB i stanowią oni największą grupę poddawaną fototerapii. Kuracja jest szczególnie uzasadniona przy rozległej łuszczycy. W leczeniu wymagane jest wykonanie kilkunastu zabiegów. 

Terapia Fotodynamiczna

Uznawana jest na całym świecie za bezpieczną i wysoce skuteczną, przede wszystkim dlatego, że działa selektywnie, czyli w sposób precyzyjny i celowany. Nie uszkadza zdrowych tkanek, a przy tym jest praktycznie bezbolesna i szybka. Stosowana przede wszystkim do leczenia nowotworów i stanów przedrakowych do których należą: choroba Bowena, leukoplakia (stan przednowotworowy błon śluzowych ust i warg) czy erytroplakia (stan przednowotworowy błon śluzowych narządów płciowych) chorób nabłonkowych sromu takich jak liszaj twardzinowy. Wysoką skuteczność tego rodzaju terapii antynowotworowej udowodniono w leczeniu trudno zlokalizowanych zmian np. w kątach czy skrzydełkach nosa, na powiekach, policzkach czy w okolicach oczu. Gwarantuje ona bardzo dobry efekt kosmetyczny w połączeniu ze skutecznością porównywalną, a nawet wyższą od krioterapii czy tradycyjnego leczenia chirurgicznego. Dzięki temu pacjent może uniknąć trudnych, często wieloetapowych operacji, nierzadko o okaleczającym charakterze.

 Terapia fotodynamiczna bardzo dobre rezultaty przynosi także w leczeniu plam posłonecznych, świetlnym zapaleniu czerwieni wargowej czy rogowaceniu słonecznym. Jest powszechnie stosowana w leczeniu trądziku opornego na inne formy leczenia oraz trądziku różowatego.

 Specjalnie urządzenie – nasi Pacjenci nazywają je „grzebieniem” lub „foto grzebieniem” – emituje promieniowanie UVB. Jest wykorzystywane w terapii chorób dermatologicznych z przebiegiem zmian umiejscowionych na owłosionej skórze głowy. Są to m.in. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Pojedynczy zabieg trwa od 3 do 10 minut. O ilości i częstotliwości zabiegów decyduje lekarz dermatolog, w zależności od przyjętego programu leczenia, nasilenia zmian i innych czynników.

 Światło niebieskie

Innowacyjna metoda fototerapii wykorzystująca promieniowanie widzialne (400 -500 nm). W dotychczasowych badaniach wykazano, że światło niebieskie wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego, łagodzi świąd skóry. Wykazano skuteczność w leczeniu łuszczycy zwyczajnej, AZS, wyprysku. Terapia światłem niebieskim nie wiąże się z ryzykiem poważnych działań niepożądanych.

Na Oddziale Dermatologii tut. Szpitala, naświetlanie światłem niebieskim wykonywane jest za pomocą urządzenia PHLECS FULL BODY BLUE, które składa się z leżanki oraz panelu lamp LED. Pojedyncza sesja naświetlań trwa 30 minut i wykonywana jest 3-5 razy w tygodniu u pacjentów chorujących na łuszczycę, AZS, wyprysk, przewlekły świąd skóry powyżej 6 tyg.

Pacjenci chętni do wzięcia udziału w terapii, w ramach badania klinicznego, proszeni są o zgłoszenie się do tut. Kliniki Dermatologii

Na zabiegi fototerapii niezbędne jest skierowanie od lekarza dermatologa z poradni przy Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego lub z Poradni Dermatologicznej w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Marii Skłodowskiej – Curie 1.

Pracownia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.30.

Programy biologiczne:

Skierowane do pacjentów, u których wykazano brak skuteczności klasycznego leczenia ogólnego łuszczycy, lub przewlekłej pokrzywki spontanicznej.

W chwili obecnej otwarte są programy:

 1. Leczenie aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów
 2. Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej
 3. Leczenie przewlekłej pokrzywki spontanicznej

Grant ABM:

Badanie kliniczne III fazy z lekiem cyklosporyną i metotreksatem dla dzieci i młodzieży z atopowym zapaleniem skóry ...

 Uniwersytet Medyczny w Łodzi prowadzi badanie dotyczące oceny skuteczności i bezpieczeństwa stosowania klasycznych leków immunosupresyjnych, takich jak cyklosporyna czy metotreksat u dzieci i młodzieży z AZS o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, wymagających leczenia systemowego.

Program badania obejmuje okres przesiewowy trwający do 4 tygodni, 32 tygodnie aktywnego leczenia oraz 52 tygodnie okresu obserwacji klinicznej. Łączny czas uczestnictwa pacjenta w badaniu wynosi 88 tygodni od daty wyrażenia świadomej zgody do zakończenia badania.

Pacjenci w trakcie badania objęci są pełną opieką lekarską.

Uczestnicy badania zostaną losowo przydzieleni do jednej z trzech grup badawczych (ramion):

 1. ramię z lekiem – cyklosporyną
 2. ramię z lekiem – metotreksatem
 3. ramię z terapią standardową

Do badania mogą kwalifikować się osoby w wieku od 2 roku życia do 18 roku życia z chorobą atopowego zapalenia skóry, u których rozpoznano umiarkowaną lub ciężką postać tej choroby. Zastosowanie mają również inne kryteria włączenia uczestnika do badania.

W celu uzyskania dalszych informacji na temat badania, prosimy o kontakt z Ośrodkiem Badawczym:

Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kniaziewicza 1/5, 91-347 Łódź , tel. +48 42 251 61 92

Nasza kadra

Ozdoba w kształcie DNA

Aktualności z oddziału