Dysponujemy:
22 łóżkami na oddziale dla dorosłych oraz 15 łóżkami na oddziale dziecięcym, w tym 2 łóżeczkami niemowlęcymi.
Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem w kierunku zmian przed i nowotworowych. Wykonujemy biopsję diagnostyczną, zabiegi elektrokoagulacji, kriochirurgii, chirurgię zmian skórnych oraz prowadzimy terapię fotodynamiczną.
- Na oddziale dla dorosłych leczone są: łuszczyca, AZS, choroby pęcherzowe, choroby alergiczne, osutki polekowe, choroby wenerologiczne, nowotwory skóry
- Na oddziale dziecięcym leczone są: łuszczyca, AZS, łysienie plackowate, choroba Duhringa, mastocytoza, pokrzywka, osutki polekowe. Wykonywane są zabiegi: fototerapii UVB NB, kriochirurgia, elektrokoagulacja, zabieg ostrzykiwania zmian skórnych triamcynolonem, łyżeczkowanie zmian skórnych.
Pracownia fototerapii
Fototerapia to nowoczesna metoda leczenia: łuszczycy, przyłuszczycy, atopowego zapalenia skóry, bielactwa, trądziku i innych chorób zapalnych skóry. Fototerapia polega na leczniczym naświetlaniu całego ciała lub wybranych okolic skóry wyselekcjonowanym pasmem promieni ultrafioletowych. Posiadamy w naszym centrum nowoczesną kabinę do naświetlań N-Line311nm/PUVA i system terapeutyczny CP-4 PUVA.
W obrębie nadfioletu rozróżniamy promieniowanie:
- UVA długość fali 320-400 nm
- UVB długość fali 290-320 nm
- UVC długość fali 100-290 nm
- łuszczyca
- atopowe zapalenie skóry
- inne rodzaje wyprysku włącznie z wypryskiem dłoni
- wielopostaciowe osutki świetlne
- świąd przewlekły
- bielactwo
- przyłuszczyca
- ziarniak grzybiasty (wczesne stadium).
Wskazania do leczenia PUVA:
- łuszczyca
- krostkowica dłoni i stóp
- atopowe zapalenie skóry
- odporny na leczenie wyprysk dłoni
- chłoniak skóry z limfocytów T – ziarniak grzybiasty
- bielactwo
- rozległy liszaj płaski
- choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (GVHD) - postać przewlekła ze zmianami skórnymi
- rozległy ziarniak obrączkowaty
- świerzbiączka guzkowa
- przyłuszczyca
- wielopostaciowe osutki świetlne.
W przypadku leczenia łuszczycy fototerapią 85 % chorych na łuszczycę reaguje na UVB i stanowią oni największą grupę poddawaną fototerapii. Kuracja jest szczególnie uzasadniona przy rozległej łuszczycy. W leczeniu wymagane jest wykonanie kilkunastu zabiegów.
Terapia Fotodynamiczna
Uznawana jest na całym świecie za bezpieczną i wysoce skuteczną, przede wszystkim dlatego, że działa selektywnie, czyli w sposób precyzyjny i celowany. Nie uszkadza zdrowych tkanek, a przy tym jest praktycznie bezbolesna i szybka. Stosowana przede wszystkim do leczenia nowotworów i stanów przedrakowych do których należą: choroba Bowena, leukoplakia (stan przednowotworowy błon śluzowych ust i warg) czy erytroplakia (stan przednowotworowy błon śluzowych narządów płciowych) chorób nabłonkowych sromu takich jak liszaj twardzinowy. Wysoką skuteczność tego rodzaju terapii antynowotworowej udowodniono w leczeniu trudno zlokalizowanych zmian np. w kątach czy skrzydełkach nosa, na powiekach, policzkach czy w okolicach oczu. Gwarantuje ona bardzo dobry efekt kosmetyczny w połączeniu ze skutecznością porównywalną, a nawet wyższą od krioterapii czy tradycyjnego leczenia chirurgicznego. Dzięki temu pacjent może uniknąć trudnych, często wieloetapowych operacji, nierzadko o okaleczającym charakterze.
Terapia fotodynamiczna bardzo dobre rezultaty przynosi także w leczeniu plam posłonecznych, świetlnym zapaleniu czerwieni wargowej czy rogowaceniu słonecznym. Jest powszechnie stosowana w leczeniu trądziku opornego na inne formy leczenia oraz trądziku różowatego.
Specjalnie urządzenie – nasi Pacjenci nazywają je „grzebieniem” lub „foto grzebieniem” – emituje promieniowanie UVB. Jest wykorzystywane w terapii chorób dermatologicznych z przebiegiem zmian umiejscowionych na owłosionej skórze głowy. Są to m.in. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Pojedynczy zabieg trwa od 3 do 10 minut. O ilości i częstotliwości zabiegów decyduje lekarz dermatolog, w zależności od przyjętego programu leczenia, nasilenia zmian i innych czynników.
Światło niebieskie
Innowacyjna metoda fototerapii wykorzystująca promieniowanie widzialne (400 -500 nm). W dotychczasowych badaniach wykazano, że światło niebieskie wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego, łagodzi świąd skóry. Wykazano skuteczność w leczeniu łuszczycy zwyczajnej, AZS, wyprysku. Terapia światłem niebieskim nie wiąże się z ryzykiem poważnych działań niepożądanych.
Na Oddziale Dermatologii tut. Szpitala, naświetlanie światłem niebieskim wykonywane jest za pomocą urządzenia PHLECS FULL BODY BLUE, które składa się z leżanki oraz panelu lamp LED. Pojedyncza sesja naświetlań trwa 30 minut i wykonywana jest 3-5 razy w tygodniu u pacjentów chorujących na łuszczycę, AZS, wyprysk, przewlekły świąd skóry powyżej 6 tyg.
Pacjenci chętni do wzięcia udziału w terapii, w ramach badania klinicznego, proszeni są o zgłoszenie się do tut. Kliniki Dermatologii
Na zabiegi fototerapii niezbędne jest skierowanie od lekarza dermatologa z poradni przy Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego lub z Poradni Dermatologicznej w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Marii Skłodowskiej – Curie 1.
Pracownia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.30.
Programy biologiczne:
Skierowane do pacjentów, u których wykazano brak skuteczności klasycznego leczenia ogólnego łuszczycy, lub przewlekłej pokrzywki spontanicznej.
W chwili obecnej otwarte są programy:
- Leczenie aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów
- Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej
- Leczenie przewlekłej pokrzywki spontanicznej
Grant ABM:
Badanie kliniczne III fazy z lekiem cyklosporyną i metotreksatem dla dzieci i młodzieży z atopowym zapaleniem skóry ...
Uniwersytet Medyczny w Łodzi prowadzi badanie dotyczące oceny skuteczności i bezpieczeństwa stosowania klasycznych leków immunosupresyjnych, takich jak cyklosporyna czy metotreksat u dzieci i młodzieży z AZS o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, wymagających leczenia systemowego.
Program badania obejmuje okres przesiewowy trwający do 4 tygodni, 32 tygodnie aktywnego leczenia oraz 52 tygodnie okresu obserwacji klinicznej. Łączny czas uczestnictwa pacjenta w badaniu wynosi 88 tygodni od daty wyrażenia świadomej zgody do zakończenia badania.
Pacjenci w trakcie badania objęci są pełną opieką lekarską.
Uczestnicy badania zostaną losowo przydzieleni do jednej z trzech grup badawczych (ramion):
- ramię z lekiem – cyklosporyną
- ramię z lekiem – metotreksatem
- ramię z terapią standardową
Do badania mogą kwalifikować się osoby w wieku od 2 roku życia do 18 roku życia z chorobą atopowego zapalenia skóry, u których rozpoznano umiarkowaną lub ciężką postać tej choroby. Zastosowanie mają również inne kryteria włączenia uczestnika do badania.