Czym są badania kliniczne ?

Według definicji badania kliniczne to badania prowadzone z udziałem ludzi w celu odkrycia lub potwierdzenia klinicznych lub farmakologicznych skutków działania danego leku albo terapii. Badania kliniczne przeprowadza się również, aby zidentyfikować działania niepożądane, ocenić wchłanianie, metabolizm i wydalanie substancji leczniczych. Wszystko to służy określeniu bezpieczeństwa i skuteczności nowych terapii. Badania kliniczne to ściśle określone procedury medyczne z udziałem chorujących lub zdrowych ochotników. Pacjentowi podawany jest lek, który został już bardzo dokładnie przebadany pod względem skuteczności i bezpieczeństwa w badaniach laboratoryjnych i na zwierzętach. 

Badania kliniczne służą temu, aby potwierdzić korzystne działanie terapii w przypadku ludzi.

Prawo, bezpieczeństwo, zdrowie i dobro uczestników jest nadrzędne w stosunku do interesu nauki i społeczeństwa  - to najważniejsza zasada przyświecająca badaniom klinicznym

Pacjent biorący udział w badaniach klinicznych chroniony jest przez niezależne instytucje – amerykańskie FDA (Food And Drug Administration) albo Europejska Agencja Leków (EMA). Badania kliniczne planuje się, prowadzi, monitoruje i raportuje zgodnie ze ściśle określonymi wytycznymi – zasadami Dobrej Praktyki Klinicznej.

Zanim produkt leczniczy stanie się przedmiotem badań klinicznych i zostanie podany człowiekowi, poddawany jest szeregowi innych wnikliwych testów i badań przedklinicznych. Pierwsze są badania in vitro, czyli badania laboratoryjne na żywych, wyizolowanych z organizmu komórkach. Następne przeprowadzane są testy na zwierzętach, aby ocenić wpływ badanych substancji na żywy organizm. Dopiero tak sprawdzony lek podawany jest ochotnikom i to zaczynając od najniższych możliwych dawek.

Ochotnik, który spełnia kryteria dla danego badania klinicznego, otrzymuje szczegółowe informacje na temat przeprowadzanego eksperymentu. Jeśli jest zdecydowany na wzięcie udziału w badaniach, podpisuje formularz świadomej zgody. Osoba biorąca udział w badaniu jest ubezpieczona, ma zapewnioną pełną anonimowość, otrzymuje dostęp do informacji na temat swojego zdrowia w trakcie trwania badania i w każdej chwili może z niego zrezygnować bez podawania przyczyny. Najczęściej nie trzeba nawet odstawiać swoich dotychczasowych leków.

Uczestnictwo w badaniach klinicznych to dostęp do innowacyjnych leków i metod leczenia w celu poprawy zarówno rokowań jak i jakości życia

Udostępnij: