Choroby układu krążenia stanowią jedną z wielu przyczyn naszego złego samopoczucia. Dbając o nasze zdrowie sięgamy po innowacyjne rozwiązania i nowoczesne techniki leczenia.
W Pracowni Hemodynamiki Kliniki Kardiologii wykonano pierwszy w województwie łódzkim zabieg implantacji urządzenia modyfikującego przepływ krwi w zatoce wieńcowej - " Coronary Sinus Reduction System"
Wykonany zabieg w naszym Szpitalu jest pierwszym w naszym województwie, a 5 w kraju. Na Świecie te zabiegi wykonywane są zaledwie od roku. Wykonywanie tego typu zabiegów daje szansę dla pacjentów z chorobami układu krążenia gdzie tradycyjne metody leczenia z uwagi na stan zdrowia nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Unikalność zabiegu polega na tym, iż do tej pory otwierane były naczynia wieńcowe, a w tej konkretnej sytuacji chcemy zatrzymać na chwilę dłużej krew w mięśniu wieńcowym - podkreśla prof. Jarosław Kasprzak.
Celem wszczepienia urządzenia - implantacji jest poprawa u pacjenta wydolności i poprawa tolerancji wysiłku. Towarzyszące bóle w klatce piersiowej u pacjenta powodowały trudności w normalnym funkcjonowaniu, poruszaniu się. Konieczne było wdrożenie nowatorskiego leczenia które pozwoli na poprawę przepływu krwi. Takie działanie było konieczne z uwagi na fakt, iż wdrożone wcześniej leczenie farmakologiczne oraz wykonane wcześniej zabiegi kardiologiczne, nie przynosiły oczekiwanych efektów u pacjenta, a stanowiły poważne ryzyko dla pacjenta.
Jest to nowatorska metoda którą można wykonać u pacjentów z rozległą miażdżycą tętnic wieńcowych pozamykanych napływem krwi do mięśnia serca i cierpiących z tego powodu posiadających silne dolegliwości dławicowe - silne bóle w klatce piersiowej.
W takiej sytuacji zostało wykorzystane urządzenie które można pozostawić w miejscu gdzie dochodzi do spływu krwi żylnej z naczyń wieńcowych.
Jest to urządzenie które ma szansę bardzo pomóc pacjentom z dolegliwościami bóli wieńcowych w powrocie do normalnego, aktywnego trybu życia w momencie kiedy zawodzą tradycyjne metody leczenia tzn. farmakologiczne leczenia oraz inne dotychczas stosowane zabiegi medyczne podkreśla doc. Jan Z. Peruga wykonujący zabieg w Pracowni Hemodynamiki Kliniki Kardiologii UU, oddział Kardiologii w WSSz. im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi.