Światowy

Poprawa bezpieczeństwa opieki zdrowotnej w systemach ochrony zdrowia krajów członkowskich WHO to główny cel Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta, który obchodzony jest 17 września, w tym roku pod hasłem Bezpieczeństwo Farmakoterapii (Medication Safety).

Stosowanie leków w opiece zdrowotnej jest najczęstszą formą terapii – w wielu schorzeniach jest nieodzowne i daje wymierne efekty w postaci powrotu pacjenta do zdrowia. Leki stosowane niewłaściwe mogą jednak wyrządzić wiele szkód i nie chodzi tu tylko o kwestie źle dobranych medykamentów, ale także o sposób ich podawania, rozcieńczania, przechowywania, czy też szkodliwych dla organizmu człowieka interakcji, w które mogą wchodzić z innymi lekami. Dlatego wiedza na temat bezpiecznej farmakoterapii może w znaczący sposób ograniczyć szkódy w obszarze terapii i poprawić bezpieczeństwo pacjenta.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w ramach obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta przez ostatnie dni towarzyszył nam kolor pomarańczowy, symbolizujący obchody. Odbył się wykład dla lekarzy i pielęgniarek na temat „Skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii z wykorzystaniem leków i płynów zgodnie z aktualnym stanem wiedzy” poprowadzony przez dr Pawła Węgrzyna z Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii oraz Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej. Pacjenci na Oddziałach oraz w Przychodni Specjalistycznej otrzymali foldery zawierające bardzo przydatne informacje na temat bezpiecznego stosowania leków, które przepisywane są przez lekarza na receptę, ale także tych, które możemy zakupić w każdej aptece.

Swoją wiedzą z pacjentami oraz personelem medycznym dzielili się pracownicy Apteki Szpitalnej na czele z Panią Kierownik dr n. med. Dalindą Szpruch. 

Udostępnij:

Może Cię zainteresować