Rak

„Nie Miej Tego Gdzieś” to nazwa ogólnopolskiej kampanii realizowanej przez Fundacją EuropaColon Polska, a mającej na celu podniesienie świadomości Polaków w zakresie profilaktyki, objawów, diagnozowania oraz leczenia raka jelita grubego.

Raka jelita grubego można łatwo zdiagnozować i zapobiec jego rozwojowi we wczesnej fazie choroby. Niestety często jest wykrywany w stadium zaawansowanym, bo nawet przez 10  lat może rozwijać się bez żadnych objawów. Polacy idą do lekarza dopiero gdy czują, że coś im dolega, a wówczas też zwlekają nawet do pół roku, czasem jest już za późno na skuteczną terapię dlatego na raka jelita grubego każdego dnia umierają w Polsce aż 33 osoby.

 Przede wszystkim powinniśmy się badać, bo wczesne wykrycie raka jelita grubego to niemal stuprocentowa możliwość wyleczenia go. Statystyki funkcjonującego w Polsce od 2000 r. bezpłatnego, finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia programu przesiewowej kolonoskopii, w kierunku raka jelita grubego są złe. Na zaproszenie do wykonania tego badania wysyłane do osób powyżej 55 roku życia, odpowiada aktualnie zaledwie 17 proc. z nich. Dla porównania na zaproszenie do innego rodzaju badania przesiewowego (test na krew utajoną w stolcu) w Niderlandach, Słowenii, kraju Basków czy Belgii zgłasza się około 70 proc., a w krajach skandynawskich nawet do 80 proc. zaproszonych osób. Warto wspomnieć, że badanie na krew utajoną w kale (tzw. test FIT) jest wykonywane w ramach programu Profilaktyka 40 + . Pozytywny wynik tego badania musi być jednak potwierdzony dodatkowo przez kolonoskopię.

Diagnostyka ma szczególne znaczenie u osób, które miały w rodzinie przypadki raka jelita grubego, gdyż około 10 procent wszystkich nowotworów to nowotwory dziedziczne. To zła i jednocześnie dobra wiadomość ponieważ oznacza, że aż 90 procent pozostałych nowotworów jest niezależna od dziedziczenia więc my sami mamy wpływ na ich powstawanie. Zła dieta, otyłość, brak ruchu, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów to niewątpliwie okoliczności podnoszące ryzyko zachorowania  - miejmy tego świadomość. 

Zachęcamy do zapoznania się z bogatym materiałem edukacyjnym, również w formie filmów z udziałem ekspertów, dostępnym na stronie internetowej Fundacji EuropaColon Polska pod adresem:

https://europacolonpolska.pl/kampania-nie-miej-tego-gdzies/

Udostępnij:

Może Cię zainteresować