Czas

Jesteśmy, lub za chwilę będziemy, w szczytowym okresie zachorowalności na grypę oraz infekcje grypopochodne. Tylko w czasie pięciu dni między 16 a 22 XII 2022 r. w Polsce odnotowano blisko 300 tys. zachorowań. Wielu Polaków spędziło Święta Bożego Narodzenia w łóżku, z termometrem i chusteczkami higienicznymi. Często chorują wszyscy członkowie rodzin – zaczyna się od dzieci i przechodzi na osoby dorosłe: katar, kaszel a nawet duszności, wysoka temperatura, ból gardła i mięśni. Dobrze, jeśli udaje się wyjść z tych dolegliwości bez konieczności hospitalizacji, a potem bez powikłań. W WSSz im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi począwszy od połowy grudnia aż do chwili obecnej liczba dzieci hospitalizowanych z powodu grypy na Oddział Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Pasożytniczych dla Dzieci, Klinika Chorób Zakaźnych Dzieci UM jest wysoka.

Aktualny czas to czas typowy dla tego typu zachorowań – każdego roku media w ślad za inspekcją sanitarną i przy wtórze pracowników szpitali i poradni podstawowej opieki zdrowotnej, informują o zagrożeniu. Tymczasem przeciwko grypie szczepi się niewielki procent naszego społeczeństwa. W Polsce wyszczepialność na grypę waha się od 3,26 do 4,12 proc. Wśród osób po 65. roku życia, które są najbardziej narażone na powikłania pogrypowe odsetek szczepiących się wynosi ok. 15 proc. WHO zaleca, żeby w tej grupie wiekowej wskaźnik zaszczepialności wynosił 75 proc.

Pamiętaj, że szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem choroby oraz przed powikłaniami. Pracownicy naszego Szpitala mogli przyjąć taką szczepionkę bezpłatnie już od października 2022 r.

Z uwagi na fakt, że okres infekcji grypowych sięga do marca – kwietnia, nadal mogą Państwo przyjąć dawkę szczepionki – Poradnia Specjalistyczna przyjmuje zapisy na podanie VaxigripTetra pod nr. tel. 42 251 61 00. Koszt szczepionki to 50 zł, jej podanie jest bezpłatne.

 

Udostępnij:

Może Cię zainteresować