UVD

 VW wyniku przetargu przeprowadzonego przez Komisję Europejską w czerwcu br. trafi do polskich szpitali dziewięć najnowocześniejszych technologicznie urządzeń do dezynfekcji i dekontaminacji pomieszczeń o nazwie UVD Robot. Jeden z nich zostanie zainstalowany i będzie przeznaczony dla Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. 

Robot, który zrobił zawrotną karierę w szpitalach na całym świecie, jest urządzeniem przerywającym łańcuch zakażeń i niwelującym skupiska patogenów w określonym środowisku dzięki promieniom UV-C. W ramach ciągłych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zapewnienia europejskim szpitalom niezbędnego sprzętu Komisja Europejska rozpoczęła zakup i dystrybucję 200 robotów do dezynfekcji firmy UVD Robots. Przetarg wyłonił zwycięzcę z uwagi na doskonałość techniczną i dojrzałość technologii, jak również jakość podejścia do wdrożenia, czas reakcji w zakresie wsparcia technicznego i konserwacji oraz ogólną wartość urządzenia UVD Robot. 

Wdrożenia dziewięciu sztuk UVD Robota w Polsce rozpoczną się 25 maja br. Szpitale, do których trafią urządzenia to: Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi MEDINET  we Wrocławiu, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, Wielkopolskie Centrum Medyczne – Szpital Św. Wojciecha w Poznaniu, Szpital Ginekologiczno-Położniczy ŁUBINOWA w Katowicach, Szpital Powiatowy w Radomsku, Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi, a także dwie placówki w Krakowie, Centrum Radioterapii Amethyst oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy. 

Celem wdrożenia autonomicznych robotów do dezynfekcji UVD Robot jest zapewnienie sterylnego środowiska w placówkach medycznych bez narażania personelu na niepotrzebne ryzyko. Technologia UVD Robota jest procesem fizycznym, polegającym na emisji promieni UV-C. Nie wymaga użycia chemicznych środków dezynfekujących, jest bezpieczna dla personelu szpitala. Użycie robota nie wymaga zaangażowania personelu, transportu i przechowywania jakichkolwiek toksycznych, niebezpiecznych lub żrących chemikaliów do dezynfekcji. Personel sprzątający obsługuje robota zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a proces rozpoczyna się na zewnątrz dezynfekowanego pomieszczenia. 

W przeciwieństwie do wielu stacjonarnych robotów do dezynfekcji, UVD Robot jest mobilnym, w pełni autonomicznym robotem, który integruje skoncentrowane światło UV-C w celu niszczenia struktury DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów nie tylko na powierzchniach, ale także w powietrzu, zapewniając w pełni kompleksowe rozwiązanie w zakresie kontroli i zapobiegania zakażeniom. System automatycznie zwraca uwagę na umywalki, uchwyty, czy inne powierzchnie, z którymi bezwiednie się stykamy. Roboty UVD umożliwiają szpitalom zmniejszenie przenoszenia chorób poprzez zabijanie 99,99% bakterii, wirusów i grzybów w ciągu około 10 minut w pomieszczeniu takim jak sala chorych czy sala operacyjna. 

Skrócenie czasu poświęconego na dezynfekcję pozwala personelowi medycznemu skupić się na najważniejszych zadaniach, a jednocześnie usprawnia pracę szpitala na rzecz ochrony życia i zdrowia pacjentów nie tylko w czasie pandemii, epidemii sezonowych chorób zakaźnych, ale także w przypadku codziennej pracy szpitala – podkreśla Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, dystrybutora urządzenia UVD Robot w Polsce. Producent UVD Robota, duńska firma UVD Robots natomiast zaznacza, że urządzenia tej generacji wyznaczają standard autonomicznej dezynfekcji na świecie. Są obecne w ponad sześćdziesięciu krajach świata, na siedmiu kontynentach. 

Jako Szpital posiadający największą ilość łóżek zakaźnych w województwie łódzkim oraz będąc Szpitalem patronackim dla Szpitala tymczasowego w Hali Expo, możliwości techniczne UVD Robota będą w pełni wykorzystane. Mając na względzie dobro naszych pacjentów, personelu medycznego Szpital poszukuje i wdraża nowoczesne rozwiązania w zakresie oferowanych usług medycznych jak i technologii stosowanych w naszej jednostce.

Udostępnij:

Może Cię zainteresować